اصلاح حسابها در پایان دوره مالی

اصلاح حسابها در پایان دوره مالی
اصلاح حسابها در پایان دوره مالی

در مقاله ی "چگونه یک ترازنامه غیرتراز را اصلاح کنیم؟" بیان نمودیم که ترازنامه می بایست در انتهای سال مالی تراز باشد و مجموع دارایی با بدهی و حقوق صاحبان سهام در هر زمان برابر باشد. این تراز نبودن می تواند به دلیل وجود خطا و یا مشکلی در ورود رویدادهای مالی باشد. اما گاهی برخی رویدادهای موثر بر حسابها، دارای مستندات مشهودی نیستند و می بایست به وسیله ی ثبت های اصلاحی به سیستم افزوده شود تا ترازنامه تراز گردد. برای آشنایی با اصلاحات حساب و تکنیک های ثبت های اصلاحی با لایواکانتینگ همراه شوید...

حساب های اصلاحی؛ ورودی های دفتر روزنامه هستند که در انتهای دوره ی مالی افزوده می شوند تا با تغییر در حسابهای کل؛ ترازنامه را تراز کنند. این اصلاحات برای نشان دادن موقعیت صحیح مالی کسب و کار مطابق با چارچوب انتخابی مانند GAAP و IFRS هستند. این اصلاحات به طور کلی شامل تطبیق درآمد با هزینه ها طبق اصل تطابق می باشد و بنابراین بر روی سطح گزارش شده ی درآمد و هزینه تاثیر می گذارد.

ثبت حسابهای اصلاحی یکی از کلیدی ترین مراحل در زمان بستن سال مالی هستند، همانطور که در چرخه ی حسابداری به آن اشاره شد، زمانی که تراز آزمایشی به تراز نهایی تبدیل می شود، اصلاح حسابها ضروری است. معمولا صورتهای مالی بدون اعمال ثبت های اصلاحی، به طور کامل منطبق بر استانداردهای حسابداری نیستند.

یک ثبت اصلاحی می تواند انواع تراکنش های حسابداری را شامل بشود.در ادامه متداول ترین آنها قید شده اند:

- ثبت استهلاک و استهلاک انباشته برای دوره مالی

- ثبت مطالبات مشکوک الوصول

- ثبت موجودی خارج از رده انبار

- ثبت تراکنش های برگشت از فروش

- ثبت کاهش ارزش دارایی ها

- ثبت تعهد بازنشستگی

- ثبت اندوخته گارانتی

- ثبت درآمد دریافتنی

- ثبت صورتحسابهای  درآمد تحقق نیافته به عنوان بدهکار

- ثبت هزینه های تحقق یافته اما پرداخت نشده

- ثبت پرداخت های ثبت شده اما استفاده نشده به عنوان هزینه های پیش پرداخت

- برای تنظیم تراز نقدینگی در فرایند مغایرت گیری آیتم ها در "صورت مغایرت بانکی"

همانطور که در لیست بالا مشاهده نمودید؛ اصلاح ورودی ها شامل سه دسته ی اصلی می باشد که عبارت است از:

- اقلام تعهدی : ثبت درآمد و هزینه ای که تابحال به صورت یک تراکنش استاندارد حسابداری ثبت نشده است .

- بازپرداخت (انتقال بخشی از دریافتها یا پرداختهای نقدی گذشته به دوره های آتی): به تعویق انداختن درآمد یا هزینه ای که ثبت شده است ولی استفاده نشده است و یا بدست نیامده است.

- برآورد : برآورد مقدار اندوخته شامل مطالبات مشکوک الوصول یا موجودی خارج از رده انبار

زمانی که اقلام تعدی، بازپرداخت و یا تخمینی را به دفتر روزنامه وارد می کنید؛ به طور معمول؛ یک حساب بدهکاری یا دارایی درگیر می شود. برای مثال، اگر یک هزینه را به صورت اقلام تعهدی ذخیره می کنید؛ یک حساب با ماهیت بدهکار؛ افزایش می یابد. یا؛ اگر درآمدی را به صورت بازپرداخت ثبت می کنید؛ مجددا حسابی با ماهیت بدهکار افزایش می یابد. بنابراین ورود ثبت های اصلاحی نه تنها بر روی صورت سود و زیان تاثیر می گذارد؛ بلکه بر روی ترازنامه نیز تاثیر می گذارد.

زمانی که ثبت های اصلاحی برای اقلام تعهدی و بازپرداخت ثبت می شود؛ به طور معمول آنها ثبت معکوس نیز می شوند. این بدان معناست که سیستم های حسابداری پیشرفته به صورت خودکار؛ دقیقا یک ورودی برعکس در دفتر روزنامه سال مالی بعد ثبت می کنند. با انجام این کار؛ تاثیر ثبت اصلاحی؛ در دو سال مالی حذف می گردد.

در شرکت ها معمولا مجموعه ای از استانداردها برای ثبت های اصلاحی بالقوه وجود دارد که می بایست در انتهای هر دوره ی مالی ارزیابی شود. این ثبت ها معمولا در یک چک لیست استاندارد ثبت می شوند.

 

مثال هایی از ثبت های اصلاحی

استهلاک : موسسه ذکاوت, 12.000 ریال برای استهلاک مرتبط با دارایی های جاری را در هر ماه ثبت می کند. ثبت به صورت زیر می باشد.

 

بدهکار

بستانکار

هزینه استهلاک

12.000

 

استهلاک انباشته

 

12.000

 

 

ثبت مطالبات مشکوک الوصول : موسسه ذکاوت مبلغ 5.000 ریال را به حساب مطالبات مشکوک الوصول خود اضافه می نماید. ورودی آن به دفتر روزنامه به صورت زیر می باشد:

 

بدهکار

بستانکار

هزینه مطالبات مشکوک الوصول

5.000

 

ذخیره مطالبات مشکوک الوصول

 

5.000

 

 

هزینه های انباشته: یک تامین کننده در ارسال مواد اولیه برای یک فاکتور به مبلغ 22.000 ریال موسسه ذکاوت تاخیر داشته است . بنابراین شرکت هزینه را به صورت انباشته ذخیره می کند. ثبت اصلاحی به صورت زیر است:

 

بدهکار

بستانکار

بهای تمام شده کالای فروش رفته

22.000

 

هزینه انباشته

 

22.000

 
درآمد تحقق نیافته : موسسه ذکاوت برای یک مشتری یک قبض 10.000 ریالی صادر نموده است اما هنوز درآمدی بدست نیاورده است. بنابراین یک ثبت اصلاحی انجام می دهد که این قبض را به عنوان بدهکاری در سیستم ثبت نماید.
 

 

بدهکار

بستانکار

فروش

10.000

 

فروش تحقق نیافته

 

10.000

 

منبع مقاله لاتین : adjusting-entries

 

از حسابداری بیشتر بدانید


چرخه حسابداری چیست؟

انواع دفاتر مالی در حسابداری

صورت سود و زیان چیست

ترازنامه چیست و چه کاربردی دارد؟

ارسال نظر
نظرات کاربران(0)
برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است.
;

می خواهید بدانید چگونه حسابداری آنلاین لایــو ، کسب و کار شما را دگرگون خواهد کرد..!؟

می خواهید بدانید چگونه حسابداری آنلاین لایــو ، کسب و کار شما را دگرگون خواهد کرد..!؟