کدینگ حسابداری کسب و کارهای کوچک چگونه است؟

کدینگ حسابداری کسب و کارهای کوچک چگونه است؟
کدینگ حسابداری کسب و کارهای کوچک چگونه است؟

یک سیستم حسابداری متکی بر چارچوب حسابهایی است که دارایی، بدهی؛ درآمد، هزینه و سایر داده های سازمان یافته و آماده برای تهیه صورتهای مالی را شامل می شود. این چارچوب، کدینگ یا سرفصل حسابداری نامیده می شود و به عنوان شاخصی از تمامی حسابهای مالی شرکت تلقی می شود . حسابداران از این کدینگ برای تشخیص رویدادهای مالی و همچنین ثبت آنها در دفتر کل استفاده می کنند. برای آشنایی با نحوه ی تنظیم کدینگ حسابداری برای کسب و کارهای کوچک با لایواکانتینگ همراه شوید... 

 

تنظیم کدینگ حسابداری

زمانی که شما یک کسب و کار جدید را شروع می کنید، به عنوان اولین گام می بایست کدینگ حسابداری خود را تهیه کنید . البته نگران نباشید، اکثر نرم افزارهای حسابداری پیشرفته به صورت پیشفرض سرفصل حسابداری مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهند. کسب و کارهای کوچک کدینگ حسابداری مشابهی نخواهند داشت البته کسب و کارهایی با موضوع مشابه، مثلا فروشگاه های اینترنتی کدینگ نسبتا یکسانی دارند.

 حسابی که شما به کدینگ خود اضافه می کنید به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. برای مثال؛ اگر شما یک کسب و کار ارائه دهنده ی خدمات هستید، به حساب موجودی کالا نیازی ندارید.

 

به دنبال نرم افزار حسابداری هستید که سرفصل استاندارد حسابداری مورد نیاز کسب و کار شما را به صورت پیشفرض داشته باشد؟

پیشنهاد ویژه ای برای شما داریم: لایواکانتینگ نرم افزار جامع حسابداری فروشگاهی تحت وب

 

زمانی که در حال تنظیم کدینگ حسابداری هستید؛ به زمان حال فکر نکنید بلکه به آینده فکر کنید. فقط به حسابهایی فکر نکنید که برای کسب و کار فعلی خود نیاز دارید. به حسابهایی فکر کنید که ممکن است 5 تا 10 سال آینده مورد نیاز شما باشند. شما ممکن است در حال حاضر کارمند نداشته باشید اما در چند سال آینده ممکن است برای کسب و کار خود چندین کارمند استخدام کنید؛ بنابراین در زمان طراحی کدینگ حسابداری به موارد اینچنینی هم فکر کنید. البته در طول زمان و همچنان که کسب و کار شما پیشرفت میکند نیز، حسابهایی به کدینگ شما اضافه خواهند شد.

به عنوان بخشی از چرخه ی حسابداری؛ سرفصل حسابداری در ثبت های دفتر روزنامه استفاده می شود. به طور کلی 5 دسته ی اصلی در کدینگ حسابداری وجود دارد:

1. دارایی

2. بدهی

3. حقوق صاحبان سهام

4. درآمد

5. هزینه

دارایی

گروه دارایی شامل منابعی است که مالکیت آنها در اختیار کسب و کار شماست و انتظار می رود که در آینده منافعی را برای شما ایجاد کنند. شما ممکن است بخواهید این گروه را با عدد 1000 کدگذاری نمایید. در برخی سیستم های حسابداری این گروه حساب با عدد 1 کدگذاری می شود و حسابهای کل زیرمجموعه آن از این عدد در پیشوند کد خود استفاده میکنند. این گروه، از دارایی های جاری شروع می شود و سپس دارایی های ثابت قید می شوند.

دارایی های جاری شامل حسابهای نقدی در دست مانند چک و حسابهای بانکی (موجودی نقد و بانک) است. شما ممکن است مشتریانی داشته باشید که نزد شما حساب داشته باشند (و یا از حسابداری تعهدی استفاده نمایید) بنابراین به حسابهای دریافتنی نیاز دارید. اگر شما محصولاتی را به فروش می رسانید؛ به حساب انبار نیاز دارید.

بعد از حساب های دارایی های ثابت، یک حساب برای استهلاک انباشته در نظر گرفته می شود. این حساب همیشه یک عدد منفی در ترازنامه است و رابطه مستقیم با دارایی های ثابت شما دارد زیرا چیزی است که مقدار استهلاک دارایی های شما را نشان می دهد.

در کدینگ حسابداری بین حسابهای دارایی ثابت و استهلاک انباشته حساب دیگری را قرار ندهید. شما ممکن است برای بیش از یک دارایی ثابت خود استهلاک داشته باشید. این استهلاک می تواند برای ساختمان؛ وسایل نقلیه، تجهیزات و غیره اتفاق بیفتد.

مقاله ی انواع دارایی را از دست ندهید...

بدهی

گروه بدهی شامل ادعای شرکت های دیگر نسبت به دارایی های شما یا به عبارتی مطالبات سایرین از کسب و کار شماست . در برخی سرفصل ها این گروه را با عدد 2000 کدگذاری می گردد. اما در اکثر نرم افزارهای حسابداری؛ این گروه با شماره 2 نشان داده می شود و حساب های کل زیرمجموعه ی آن با همین پیش شماره؛ کدگذاری می شوند. دقیقا مشابه با گروه دارایی؛ این گروه نیز در شکل سنتی ترازنامه در بخش بدهی ها نمایش داده می شود. در این گروه شما دو نوع حساب؛ بدهی های جاری و بدهی های بلندمدت خواهید داشت.

بخش بدهی های جاری شامل حسابهای بدهی کوتاه مدت مانند حسابهای پرداختنی است که در آن دیون خود را به تامین کنندگان ثبت میکنید. این گروه همچنین شامل حسابهای تعهدی شماست که شامل مالیات بر درآمد و مالیات فروش است. شما همچنین باید یک حساب برای حقوق و دستمزد داشته باشید. علاوه بر آن می بایست یک حساب برای بدهی های جاری برای حسابهای پرداختنی و وام های کوتاه مدت پرداختنی داشته باشید.

در آینده ممکن است برخی بدهی های بلندمدت مانند وام مسکن نیز داشته باشید. بنابراین در طول زمان ممکن است حسابهایی به بدهی های بلندمدت شما در کدینگ حسابداری افزوده شود.

خواندن مقاله انواع بدهی را به شما پیشنهاد می کنیم...

حقوق صاحبان سهام

حقوق صاحبان سهام شامل سرمایه گذاری ها در کسب و کار شماست. در مواردی که شما تصمیم دارید سرمایه گذار جذب کنید باید حسابهایی برای سهام شرکت و یا شاید سهام ممتاز داشته باشید. شما همچنین به یک حساب برای سود و زیان انباشته برای سودهای عاید شده در شرکت نیاز دارید. به طور معمول این گروه از کد 3000 شروع می شود. ولی در اکثر نرم افزارهای حسابداری معتبر؛ این گروه با پیش شماره 3 کدگذاری می شود.

 

درآمد

درآمد فروش اولین حسابی از کدینگ حسابداری است که در صورت سود و زیان قید می شود. درآمد حاصل از فروش منبع اصلی درآمد کسب و کار شماست و این بخش معمولا از عدد 4000 شروع می شود. به همراه حساب فروش ممکن است بخواهید حسابهایی را برای تخفیف های فروش و برگشت از فروش داشته باشید. شما همچنین می بایست یک حساب برای درآمد سود و هر نوع درآمد حاصل از سرمایه گذاری داشته باشید.

بهای تمام شده کالای فروش رفته یا هزینه های فروش حسابهایی بعدی است که معمولا در نظر گرفته می شود. حتی درآمد حاصل از ارائه خدمات نیز باید به عنوان هزینه های فروش در نظر گرفته شود. شما می بایست حسابهایی را برای تخفیف تامین کنندگان؛ هزینه حمل و نقل و هزینه های متفرقه فروش را در نظر داشته باشید.

 

هزینه ها

آخرین گروهی که معمولا در کدینگ حسابداری قید می شود؛ گروه هزینه ها می باشد که معمولا با عدد 5000 کدگذاری می شود. یک روش مفید برای لیست کردن هزینه ها؛ بررسی فرم مالیات است. در واقع هزینه، بهای کالا و خدماتی است که در طی عملیات های کسب و کار برای کسب درآمد به مصرف می رسند. هزینه های کارکنان؛ هزینه های عمالیاتی مانند هزینه آب و برق مصرفی و تعمیر و نگهداری ساختمان و ماشین آلات و غیره از این دسته اند.

 

 مشاهده نمونه:  کدینگ کامل استاندارد حسابداری

منبع مقاله لاتین: thebalancesmb.com

 

از حسابداری بیشتر بدانید


 

صورت سود و زیان چیست

ترازنامه چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع روش های محاسبه بهای تمام شده

حسابداری انبار و بهای تمام شده کالا

ارسال نظر
نظرات کاربران(0)
برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است.
;

می خواهید بدانید چگونه حسابداری آنلاین لایــو ، کسب و کار شما را دگرگون خواهد کرد..!؟

می خواهید بدانید چگونه حسابداری آنلاین لایــو ، کسب و کار شما را دگرگون خواهد کرد..!؟